انواع پالت ­های صنعتی

انواع پالت ­های صنعتی

پالت وسیله ­ایست تخت و رو صاف، از جنس پلاستیک، چوب و یا فلز که برای جابه ­جایی بار و کالا (سنگین، حجیم و یا هر دو) به وسیله تجهیزات مکانیزه انبارداری مانند لیفتراک، جک پالت، ریچتراک و ...، به شیوه­ ای ایمن و پایدار مورد استفاده قرار می­ گیرند. طیف گسترده ای از پالت ­های صنعتی را می ­توان برای  فرایندهای مدیریت کالا در زمینه ­های متنوع به کار برد. با توجه به نوع محصولی که بر روی پالت قرار می­ گیرد، پالت ­ها، طراحی و تولید می ­شوند. وزن و ابعاد محصول بارگذاری، دو فاکتور اساسی در تعیین اندازه و ساخت پالت متناسب با آن می ­باشد. پالت­ ها در صنعت قفسه ­بندی و تجهیزات انبار، برای نگهداری، چیدمان و حمل و نقل بار، نقش عضو بارگیر را ایفا می ­کنند. در این مقاله به بررسی انواع پالت ­های صنعتی که قطعاً انواع آنها با طراحی و کاربردهای مختلف در فرآیندهای نگهداری کالا موثر است پرداخته و محصولات شرکت بهین انبار آرا را در این زمینه معرفی می­کنیم.

 پالت پلاستیکی صنعتی

پالت­ های پلاستیکی از مواد پلی اتیلن سنگین ساخته می ­شوند. این نوع از پالت ­ها در ابعاد و رنگ­ های متنوع در بازار عرضه می ­گردند. میزان تحمل بارگذاری این پالت­ ها حداکثر تا 700 کیلوگرم می ­باشد. سبکی، قابلیت شست ­و شو، مقاومت در برابر رطوبت و بهداشتی بودن از جمله مزایا و استحکام کم، قابلیت اشتعال و عدم امکان تعمیر آنها از معایب اصلی پالت ­های پلاستیکی است. به طور معمول در صنایع دارویی، تولیدات غذایی و آشامیدنی از پالت­ های پلاستیکی استفاده می ­شود.

 پالت چوبی

پالت ­های چوبی، در ظاهر، کم هزینه­ ترین نوع پالت به شمار می ­روند. این پالت ­ها قابلیت بازیافت داشته، پس از خرابی قابل تعمیرند و با تحمل حداکثر 1500 کیلوگرم بار، روی سطح زمین، نسبت به پالت ­های پلاستیکی دارای مزیت هستند. در عوض، پالت ­های چوبی به مرور زمان و به علت عدم مقاومت در برابر رطوبت دچار پوسیدگی شده و سبب تولید گاز متان می ­گردد. این پالت ­ها قابل اشتعال بوده و به دلیل داشتن درصد کمی خطای ساخت و اتصالات میخ و پیچ و ... ممکن است هنگام جابه ­جایی به بار آسیب وارد کند. با این وجود می ­توان گفت پالت ­های چوبی متداولترین نوع پالت قابل استفاده در ایران می ­باشند.

 پالت فلزی

پالت ­های فلزی را می ­توان مستحکم­ ترین نوع پالت برشمرد. این پالت به طور معمول جهت بارگذاری بارهای سنگین روی قفسه­ های راک مورد استفاده قرار می­ گیرند. از آنجا که پوشش ­دهی پالت ­های فلزی ساخت شرکت بهین انبار آرا، با رنگ پودر و به روش الکترواستاتیک می ­باشد، ضد زنگ بوده و در برابر رطوبت مقاوم می ­باشد. حتی می ­توان طبق درخواست و سفارش مشتری و یا نوع محصول بارگذاری، پالت فلزی را با پوشش گالوانیزه گرم یا سرد تولید نمود. دیگر امتیازات این محصول شامل: دوام و طول عمر بالا، غیر قابل اشتعال، مقاومت و پایداری زیاد و قابل تعمیر بودن اشاره کرد. با وجود تمام ویژگی ­های منحصر به فرد پالت ­های فلزی، هزینه نسبتاً بالا، از محبوبیت این نوع پالت در مقایسه با سایر پالت ­ها کاسته است. پالت ­های بشکه که مخصوص نگهداری بشکه در حالت افقی طراحی و تولید می­شوند نیز از انواع پالت­های فلزی ساخت شرکت بهین انبار آرا می­ باشد.

 باکس پالت فلزی

محصول دیگر این شرکت که در دسته پالت ­های فلزی قرار می ­گیرد، باکس پالت ­ها هستند که به دو نوع باکس پالت دیواره نرده­ ای و باکس پالت دیواره توری تقسیم می ­شوند، و جهت نگهداری کالا که دارای قابلیت چیدمان روی هم بدون نیاز به قفسه و محفوظ نگه داشتن بار در داخل محفظه باکس هستند، در استفاده بهینه از فضا بسیار مناسب و کاربردی می­ باشد.

شرکت بهین انبار آرا با داشتن تجربه­ کافی و دانش در صنعت قفسه ­بندی و تجهیزات نگهداری کالا و مواد شما را در این مسیر تنها نخواهند گذاشت و راهنمایی ­های لازم را برای انتخاب بهترین نوع پالت به صورت رایگان و در جایگاه یک مشاور در اختیارتان قرار خواهد داد. در صورت تمایل به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره   77939562 و یا 09128485943 تماس حاصل فرمایید. حق انتخاب ، فرصتی است که نباید از دست داد.