قفسه بندی پالت راک و نقش پالت فلزی

در دنیای صنعتی و مدرن این روزهای کسب و کار، توجه به سیستم های نگهداری کالا و تجهیزات انبار، ضرورتی بیش از پیش را متوجه خود کرده است. حتی بزرگترین انبارها، بدون داشتن قفسه برای چیدمان کالاها با بی نظمی های سرسام آور و اشکالات گوناگونی مواجه هستند. اهمیت بهره برداری حداکثری از فضای در اختیار جهت افزایش ظرفیت انبار، برقراری و حفظ نظم در انبار، تسهیل فرآیند های انبارداری و جلوگیری از مشکلات ناشی از نا به سامانی در انبارها و بسیاری موارد دیگر باعث می شود تا استفاده از قفسه بندی در انبارها امری واجب و به طور حتم از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد. شرکت بهین انبار آرا توانسته است با سابقه طولانی و کادر مجرب، بهترین خدمات از قبیل مشاوره و طراحی، و همچنین باکیفیت ترین محصولات، به بسیاری سرمایه داران، صنعتگران، مدیران ارشد و ... در این زمینه ارائه دهد.

قفسه پالت راک

قفسه بندی پالت راک نوعی از سیستم های قفسه بندی است که اساساً برای ذخیره سازی اقلام سنگین و حجیم طراحی، تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. برای جا به جایی و بارگذاری کالاها در طبقات قفسه پالت راک از وسایل حمل و نقل بارگذاری استفاده می شود. لیفتراک، استکر، ریچتراک و ... برای تردد بین قفسه های پالت راک، گذاشت، برداشت و انتقال کالاها، متناسب با ارتفاع سازه قفسه پالت راک، اندازه راهروهای بین قفسه ها و وزن بار قابل بارگذاری انتخاب و به کار گرفته می شود.

اجزای قفسه پالت راک

همانطور که قبلاً گفته شد، قفسه پالت راک یکی از پرکاربردترین انواع قفسه برای انبارهای بزرگ و مرتفع جهت بارگذاری بارهای سنگین و حجیم به صورت مکانیزه می باشد. قفسه بندی پالت راک برای انبارهایی که دارای مجموعه گسترده از محصولات هستند و نیاز به ذخیره سازی متفاوت دارند مناسب می باشد. متناسب با ارتفاع انبار و نوع وسیله بارگذاری، محدودیتی در تعیین ارتفاع قفسه پالت راک، تولید و نصب آن وجود ندارد. در قفسه پالت راک، پالت ها بر روی طبقات (بازو ها یا تیرهای افقی) با کلیپ های مخصوص و قفل اطمینان یا پیچ و مهره بر ستون های قفسه پالت راک نصب می شوند. فواصل طبقات قفسه پالت ، که متشکل از بازوهای راک می باشند، متناسب با ارتفاع پالت با بار روی ستون های قفسه پالت راک تنظیم شده و قابل جا به جایی می باشند. میزان تحمل بازوهای قفسه پالت راک (تحمل طبقات) براساس وزن بار قرار گرفته روی پالت با مقاطع گوناگون تولید می شوند. دیگر ابعاد قفسه پالت راک، عمق و دهانه قفسه، مطابق با اندازه (طول و عرض و جهت بارگذاری پالت) طراحی می شوند. به طور کلی پارامترهای مهم برای تعیین ابعاد قفسه پالت راک، ارتفاع انبار، نوع وسیله بارگذاری، ابعاد پالت و وزن آن با بار می باشد.

چند نکته مهم در مورد قفسه پالت راک

از آنجا که سیستم های پالت راک مرتفع بوده و بارهای سنگین و حجیم در ارتفاع بالا بارگذاری می شوند، رعایت میزان تحمل اعلام شده از جانب مهندسین سازه، جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی و خسارات مالی و جانی، و در مجموع حفظ امنیت، الزامی می باشد.

در مورد قفسه های پالت راک با ارتفاع زیاد، باید این نکته را مد نظر قرار داد که، پالت های پلاستیکی و پالت های چوبی، به دلیل استحکام و مقاومت کم و به ویژه اتصالات نامطمئن پالت های چوبی بارگذاری در طبقات آخر قفسه پالت راک با ریسک بالایی مواجه خواهد بود. بنابراین بهترین گزینه برای بارگذاری کالاها در طبقات قفسه بندی پالت راک، پالت های فلزی دارای استحکام و مقاومت بالا می باشند. از دیگر پالت ها مخصوصاً پالت های چوبی می توان برای بارگذاری بارها در طبقات اول (معمولاً اولین طبقه قفسه بندی پالت راک سطح زمین می باشد) استفاده کرد.

 اجزای مکمل قفسه بندی پالت راک

در برخی موارد برای طبقات قفسه بندی پالت راک از پوشش هایی استفاده می شود. این پوشش ها که صفحاتی مشبک شکل می باشند، در کفه های قفسه پالت راک به دو صورت پالت پروفیلی بدون ورق و پالت پروفیلی ورقدار قرار می گیرند. به طور عموم، پالت پروفیلی بدون ورق، زمانی به کار برده می شود که بنا به صلاحدید مهندسین سازه و یا مطابق با نظر خریدار، جهت افزایش مقاومت طبقات هنگام گذاشت و برداشت، به خصوص برای پالت های چوبی و پلاستیکی به آنها نیاز باشد. پالت پروفیلی با پوشش ورق نیز مانند پالت پروفیلی بدون ورق جهت استحکام و افزایش اطمینان از تحمل سازه به کار برده می شود. علاوه بر آن، در صورتی که پالت های موجود خریدار، در ابعاد متنوع باشند نیز از پالت پروفیلی با پوشش ورق استفاده می شود که جهت قرار دادن پالت ها روی کفه های قفسه مشکلی از نظر تناسب عمق قفسه پالت راک با پالت موجود ایجاد نشود. همچنین، پالت های پروفیلی با پوشش ورق این امکان را برای خریدار ایجاد می کند که، در صورت داشتن بارهای سبکتر و یا قابل جا به جایی توسط نفر بتواند آنها را در طبقات پایین تر بارگذاری کند.

امید است مقاله فوق کمکی به تصمیم گیری خریداران محترم کرده باشد. در صورت تمایل می توانید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شرکت بهین انبار آرا تماس حاصل فرمایید.

تلفن واحد فروش : 77939562-021

تلفن همراه: 09128485973

آدرس ایمیل: behinanbar88@gmail.com