پارامترهای موثر در قفسه بندی

برای طراحی و تجهیز انبار، پارامترهای متنوعی دخیل می باشند. در این مقاله به بررسی فاکتورهای موثر در تعیین نوع قفسه بندی خواهیم پرداخت.

 فضای کاری (طول، عرض و ارتفاع مکان نگهداری کالا )

بررسی و آنالیز صحیح ابعاد، تاثیر مستقیمی بر طراحی قفسه بندی دارد به طوری که متناسب با ارتفاع، طول  و عرض انبار ، قفسه های یک یا چند طبقه طبقه با ارتفاع مناسب طراحی و تولید می شود. بهره مندی حداکثری از فضای موجود با طراحی صحیح قفسه بندی باعث گنجاندن حجم بیشتری از کالا خواهد گردید.

 شیوه ی جایگذاری به دو صورت مدرن یا سنتی(به صورت دستی یا توسط ماشین های صنعتی)

همانطوری که در مقاله های گذشته اشاره کردیم در صورت جایگذاری کالا به صورت ماشینی می توان از قفسه پالت راک استفاده کرد، حال آنکه برای بارگذاری دستی قفسه مشبک (پیچ و مهره ای) و یا بالکی راک (راک کفپوشدار) بهترین گزینه ها برای نگهداری سنتی محسوب می شود. در فروشگاه ها، کتابخانه ها، انبار کارخانه، انباری منازل، بخش بایگانی ادارات و ... می توان یکی از انواع قفسه بندی مشبک و یا قفسه بالکی راک (راک کفپوشدار) استفاده می گردد.

 ابعاد کالا (اندازه، حجم و وزن بار)

یکی از کلیدی ترین جنبه های فرآیند طراحی قفسه بندی مربوط به نوع کالا، وزن و ابعاد آن می باشد. هرچه وزن و حجم به عنوان یک متغیر تغییر کند قفسه بندی های مختلفی باید به کار گرفته شود. به عنوان مثال از قفسه پالت راک، و قفسه کفپوشدار سنگین برای کالاهای حجیم و سنگین و قفسه مشبک و راک کفپوشدار سبک برای کالاهایی با مشخصات وزنی و حجمی متفاوت استفاده می شود. نیاز کاربر بسیار در انتخاب نوع قفسه بندی موثر است.

شرایط آب و هوایی

پارامتر دیگری که در تولید قفسه مناسب بسیار حائز اهمیت است، شرایط آب و هوایی است. به طوری که در مناطق مرطوب، و یا اماکن سرد زیر صفر درجه مانند یخچال ها، قفسه ها باید از جنس گالوانیزه باشند و یا مجدد در کارخانه با گالوانیزه سرد و یا گرم به صورت یکپارچه پوشش دهی گردند.

 بررسی متراژ مشخص انبار جهت حفظ و نگهداری کالای مورد نظر

یکی از حیاتی ترین چالش های امروزه کاربران ، فضای کافی جهت نگهداری کالاهای خود است که آنها را قادر می سازد تا بتوانند حجم بیشتری از اقلام را در انبار خود جای دهند.این امر طبعا مستلزم مدیریت صحیح و انتخاب درست قفسه بندی متناسب با فضا است.پس می توان گفت باید به پارامترهای متراژ انبار توجه ویژه ای داشت. بکارگیری فضاهای موجود برای استفاده بهینه از ظرفیت آن ها برعهده شرکت های حرفه ای همچون بهین انبار آرا است که با درنظر گرفتن این فاکتورها بهترین گزینه را انتخاب می کنند.

انواع قفسه بندی از نظر نوع سطوح و به کار گیری

  • قفسه ثابت
  • قفسه بندی متحرک
  • قفسه بندی های مختص سوپرمارکت ها،هایپر مارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای
  • قفسه بندی مکانیزه
  • سازه ها و قفسه های از پیش طراحی شده با ابعاد مشخص و تعریف شده
  • ابزارهای کاربردی جایگذاری و جابجایی اقلام

پرطرفدارترین انواع قفسه بندی ها

  • قفسه پالت راک با پوشش انواع پالت پروفیلی
  • قفسه مشبک ،پیچ و مهره ای
  • قفسه های راک کفپوشدار

شرکت بهین انبار آرا با کارمندانی مجرب و حرفه ای،با راهنمایی درست در زمینه ی قفسه بندی با در نظر گرفتن تمامی فاکتورهای ذکر شده،مسیر انتخاب و قفسه بندی فضای شما را هموار می کنند.باید از متخصصان در هر امری کمک گرفت تا بتوان در هزینه ، زمان و فضای ،صرفه جویی کرد و نهایت بهره را برد.باید از فرصت انتخاب ها استفاده کرد.در صورت تمایل به اطلاعات بیشتر و کسب خدمات متنوع این شرکت می توانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

تلفن های واحد فروش: 77939562 و 09128485943